avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, anul trecut am facut reexaminare punere sub ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, anul trecut am facut reexaminare punere sub interdictie ...

Buna ziua,anul trecut am facut reexaminare punere sub interdictie pentru o verisoara oligofren.In 26.01.2024 s-a dat sentinta civila cu hotararea:''dispune inlocuirea masurii punerii sub interdictiejudecatoreasca cu masura tutelei speciale".. Acum am primit o notificare,(de fapt a doua,dar am considerat ca este o eroare si ca se va rezolva),prin care mi se cere sa procedez''de urgenta la evaluarea psihologica si psihiatrica a intimatei.."si ''va punem in vedere...posibilitatea aplicarii unei amenzi.."
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac . Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 19:14, 7 Iulie 2024
Care institutie va cere documentele medicale'? Instanta de judecata'?

Punerea sub interdictie nu mai exista, a fost modificata legea.
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2024
Dapix, utilizator
Da tocmai ca am facut toate demersurile si s-a dat sentinta in ianuarie cum ca a fost instituita tutela speciala.. pe o perioada de cinci ani... nu inteleg cum ''nu stie stanga ce face dreapta" si mi se mai cere sa mai depun documente..
Cred ca trebuie sa va conformati dispozitiei data de instanta, ca sa fiti smendata.
Verisoara accepta faptul ca ati pus-o sub tutela speciala.
Daca ea se impotriveste, poate cere in instanta desfiintarea tutelei.
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult ... gatoula gatoula Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult cu certificat de handicap psihiatric grav, el deja avind interdictie!? (vezi toată discuția)
O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine ... Mirare!23 Mirare!23 O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine in societate, poate fi scoasa de sub interdictie? Cine ar trebui sa o monitorizeze? (vezi toată discuția)
Tutela. danielapv danielapv O persoana de 50 de ani cu schizofrenie ,dupa punerea sub interdictie a trecut sub tutela mamei ei in urma unui proces.Se mai pomenesta in sentinta de alta ... (vezi toată discuția)