Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Citatie numire lichidator ADMINISTRAÞIA FINANÞELOR ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Citatie numire lichidator ADMINISTRAÞIA FINANÞELOR PUBLICE

Am o firma impreuna cu nevasta din 2004. Aceasta firma a fost dizolvata prin sentinta judecatoreasca la cererea ONRC pentru nedepunere bilanturi pe mai mult de 3 ani la data de 28.01.2009. Astazi am primit o citatie de numire lichidator din partea AFP, mentionez ca firma nu a avut activitate si din cate stiu nu are nici o datorie la bugetul de stat.Pe firma existau ca bunuri un calculator, o imprimanta si un domeniu .ro. Pt ce este numit lichidatorul si ce va face el?
Va multumesc.
Pentru a lichida patrimoniul societatii intrata in procedura insolventei. Va verifica daca exista creditori ai societati, va verifica ce bunuri sunt in patrimoniul societatii, va verifica actele societatii. Luati legatura cu lichidatorul.
Avand in vedere ca sentinta de dizolvare a fost data acum fix un an....societatea nu ar fi trebuit sa fie radiata din oficiu?conform art 237 din L31/1990 alin 6, 7, 8?

Cititi mai cu atentie art mentionat si ve-ti constata ca nimeni nu este obligat sa va radieze societatea din oficiu