avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare firma cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare firma cu datorii

Am o firma dizolvata prin ONRC pentru nedepunere bilanturi 3 ani consecutiv, a ajuns la lichidator si a intrat in procedura generala cu creditori finantele si altii, cum se inchide procedura daca firma nu are bunuri iar creantele sunt prescrise?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 09:44, 10 Decembrie 2009
Buna ziua.
In urma unei hotarari definitive data de instanta se dispune radierea societatii.
Succes !
Cu respect,Alexa...
se va radia societatea .
Si cine platese datoriile la AFP? Lichidatorul trebuie sa indice o persoana?
biancamarianca a scris:
Si cine platese datoriile la AFP? Lichidatorul trebuie sa indice o persoana?

Buna ziua,
Cititi Legea nr. 85/2006
Cu stima,
Am o firma dizolvata prin ONRC pentru nedepunere bilanturi 3 ani consecutiv, a ajuns la lichidator si a intrat in procedura generala cu creditori finantele si altii, cum se inchide procedura daca firma nu are bunuri iar creantele sunt prescrise?

Intrebarea dvs contine mai multe inadvertente !
Daca societatea a fost dizolvata conform art 237 din L 31/1990 presupun ca acum este in lichidare tot pe legea 31 si a fost numit un lichidator in acest sens.
Daca datoriile sunt prescrise atunci inseamna ca nu aveti datorii si lichidatorul trebuie sa ceara radierea soc de la Reg comertului -L31/1990
Daca datoriile nu sunt prescrise si nici bunuri in societate care sa acopere pasivul atunci lichidatorul trebuie sa ceara deschiderea procedurii simplificate a falimentului - L 85/2006

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie numire lichidator administraÞia finanÞelor publice sergiu197 sergiu197 Am o firma impreuna cu nevasta din 2004. Aceasta firma a fost dizolvata prin sentinta judecatoreasca la cererea ONRC pentru nedepunere bilanturi pe mai mult de ... (vezi toată discuția)
Radiere srl orlandoseb orlandoseb cum se face radierea unei firme care nu a avut activitate niciodata? firma a fost înfiintată în anul 2005 au fost depuse declaratii ca nu a avut ... (vezi toată discuția)
Radierea din oficiu societatilor comerciale alin tomus alin tomus In decembrie 2006 am infiintat un SRL, cu trei asociati care nu a functionat din nici un punct de vedere niciodata (nici macar capitalul social nu a fost ... (vezi toată discuția)