Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare firma cu datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare firma cu datorii

Am o firma dizolvata prin ONRC pentru nedepunere bilanturi 3 ani consecutiv, a ajuns la lichidator si a intrat in procedura generala cu creditori finantele si altii, cum se inchide procedura daca firma nu are bunuri iar creantele sunt prescrise?
Buna ziua.
In urma unei hotarari definitive data de instanta se dispune radierea societatii.
Succes !
Cu respect,Alexa...
se va radia societatea .
Si cine platese datoriile la AFP? Lichidatorul trebuie sa indice o persoana?
biancamarianca a scris:
Si cine platese datoriile la AFP? Lichidatorul trebuie sa indice o persoana?

Buna ziua,
Cititi Legea nr. 85/2006
Cu stima,
Am o firma dizolvata prin ONRC pentru nedepunere bilanturi 3 ani consecutiv, a ajuns la lichidator si a intrat in procedura generala cu creditori finantele si altii, cum se inchide procedura daca firma nu are bunuri iar creantele sunt prescrise?

Intrebarea dvs contine mai multe inadvertente !
Daca societatea a fost dizolvata conform art 237 din L 31/1990 presupun ca acum este in lichidare tot pe legea 31 si a fost numit un lichidator in acest sens.
Daca datoriile sunt prescrise atunci inseamna ca nu aveti datorii si lichidatorul trebuie sa ceara radierea soc de la Reg comertului -L31/1990
Daca datoriile nu sunt prescrise si nici bunuri in societate care sa acopere pasivul atunci lichidatorul trebuie sa ceara deschiderea procedurii simplificate a falimentului - L 85/2006