avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o sumă că ...

Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o sumă că sa completeze salariul din contractul de munca. Înțeleg acum că nu este legal.Unde as putea reclama asta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:38, 9 Iulie 2024
Știați cât aveati pe cartea de munca și știați cât primești, sunteti complice la evaziune fiscala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La ITM si la ANAF puteti sesiza munca la gri.

Art. 260 C.mun.
(1) Următoarele fapte constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să fie considerate, potrivit legii, infracţiuni:
......
e^5) acordarea unui salariu net mai mare decât cel evidenţiat în statele de plată a salariului şi în declaraţia lunară privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, transmisă autorităţilor fiscale, cu amendă de la 8.000 lei la 10.000 lei pentru fiecare salariat identificat în această situaţie, fără a depăşi valoarea cumulată de 100.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Problema este ca sunteti la fel de vinovat ca si angajatorul.
Impreuna amandoi ati prejudiciat statul.

Eu nu cred ca completa cu plicul salariul de incadrare din contract, ca nu avea logica.
Va dadea in plic mai mult decat salariul minim ca sa va multumeasca si sa va motiveze sa lucrati.
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2024
Dapix, utilizator
Sigur sigur? Daca îmi dădea pe ochi frumoși? Sau pt altceva? Complicat

gi-jane2 a scris:

Știați cât aveati pe cartea de munca și știați cât primești, sunteti complice la evaziune fiscala.

Greșit. Aveam exact salariul mediu net. Eu sigur primeam pt ochi frumoși dar restul? Hmmm, complicat. Nu suntem toți infractori de meserie ca alții. Nu aveam de unde să știu că E ceva suspect. Nu m am născut infractor de meserie

Dapix a scris:

Problema este ca sunteti la fel de vinovat ca si angajatorul.
Impreuna amandoi ati prejudiciat statul.

Eu nu cred ca completa cu plicul salariul de incadrare din contract, ca nu avea logica.
Va dadea in plic mai mult decat salariul minim ca sa va multumeasca si sa va motiveze sa lucrati.

Alte discuții în legătură

Pot fi acuzat de complicitate? marrkus marrkus Oameni buni va rog ajutati-ma cu urmatoarea problema daca puteti: Sotia mea a facut videochat, nu adult ci doar friend adica nu se dezbraca. amandoi avem ... (vezi toată discuția)
Salariu gri, dovada in instanta ContSters47405 ContSters47405 De doi ani lucrez la o societate, pe cim si statul de plata este inscris salariul minim pe economie, restul de bani ii primesc in plic. Cum pot dovedi in ... (vezi toată discuția)
Neplata salariu ovidiupintican ovidiupintican Bună, am şi eu o problemă şi dacă poate cineva să mă ajute cu un sfat. Firma unde am lucrat nu vrea să îmi achite ultimele 3 salarii. Să explic ... (vezi toată discuția)