Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o sumă că ...

Fostul angajator ne platea pe data de 20 in plic o sumă că sa completeze salariul din contractul de munca. Înțeleg acum că nu este legal.Unde as putea reclama asta?
Știați cât aveati pe cartea de munca și știați cât primești, sunteti complice la evaziune fiscala.
La ITM si la ANAF puteti sesiza munca la gri.

Art. 260 C.mun.
(1) Următoarele fapte constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să fie considerate, potrivit legii, infracţiuni:
......
e^5) acordarea unui salariu net mai mare decât cel evidenţiat în statele de plată a salariului şi în declaraţia lunară privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, transmisă autorităţilor fiscale, cu amendă de la 8.000 lei la 10.000 lei pentru fiecare salariat identificat în această situaţie, fără a depăşi valoarea cumulată de 100.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Problema este ca sunteti la fel de vinovat ca si angajatorul.
Impreuna amandoi ati prejudiciat statul.

Eu nu cred ca completa cu plicul salariul de incadrare din contract, ca nu avea logica.
Va dadea in plic mai mult decat salariul minim ca sa va multumeasca si sa va motiveze sa lucrati.
Dapix, utilizator
Sigur sigur? Daca îmi dădea pe ochi frumoși? Sau pt altceva? Complicat

gi-jane2 a scris:

Știați cât aveati pe cartea de munca și știați cât primești, sunteti complice la evaziune fiscala.

Greșit. Aveam exact salariul mediu net. Eu sigur primeam pt ochi frumoși dar restul? Hmmm, complicat. Nu suntem toți infractori de meserie ca alții. Nu aveam de unde să știu că E ceva suspect. Nu m am născut infractor de meserie

Dapix a scris:

Problema este ca sunteti la fel de vinovat ca si angajatorul.
Impreuna amandoi ati prejudiciat statul.

Eu nu cred ca completa cu plicul salariul de incadrare din contract, ca nu avea logica.
Va dadea in plic mai mult decat salariul minim ca sa va multumeasca si sa va motiveze sa lucrati.