Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariu

Bună, am şi eu o problemă şi dacă poate cineva să mă ajute cu un sfat.
Firma unde am lucrat nu vrea să îmi achite ultimele 3 salarii.
Să explic mai detaliat.
Am lucrat în vânzări. Şi ca la orice firmă din domeniu aveam salariul în funcţie de vânzări. Salar minim pe economie legal şi restul la negru.
Ce aveam legal mi a fost achitat. Nu mi a fost achitat celălalt, adică ce primeam în plic. Şi este vorba de o sumă consistentă.
Eu mă aşteptam să fiu dat afară aşa că de a lungul timpului am strâns probe cu care pot dovedi pretenţiile salariale.
Am dovezi solide că primeam o parte din salar în plic şi am vânzările pe ultimele 3 luni cu care pot dovedi cuantumul sumei ce mi se cuvine.
În momentul de faţă încă nu am predat la firma unde am lucrat maşina, tel şi laptopul. Le am zis că nu le dau până nu îmi achită salariul complet.
Ei mă ameninţă că se duc la poliţie.
Dacă se duc la poliţie ce pot face ?
Eu m am gândit şi la varianta să acţionez firma în instanţă şi să cer ultimele 3 salarii. Ce credeţi am şanse să câştig în instanţă având în vedere că primeam salarul în plic ?

Daca se duc la Politie inseamna ca vor depune plangere penala impotriva dvs.

Salariul platit la negru este foarte greu de obtinut in situatia in care un angajator nu-l mai achita.
Ok, angajatorul depune plângere penală.
Pe ce motiv, el mi a dat maşina şi tel. ?
Eu o să zic că nu le am dat că nu mi a plătit salarul.
Când plăteşte salarul le dau înapoi.
Menţionez că am dovezi incontestabile cu care pot dovedi că m a plătit la negru şi
îmi este dator.
Angajatorul ce păţeşte pentru plata salarului la negru ?
Politia nu are competenta in neplata salariului , dar in acest caz se poate vorbi despre evaziune fiscala unde si dvs puteti fi considerat complice la savarsirea acesteia.

Acele bunuri nu sunt proprietatea dvs si puteti fi acuzat de savarsirea unor fapte care pot atrage raspunderea penala a dvs.

Art. 238 C.pen :Abuzul de încredere
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Bun, ipotetic vorbind.
Pe viitor eu mă duc să lucrez la un patron.
Semnez un Contract de Muncă cu el.
El nu înregistrează CIM la ITM.
Eu cred că sunt angajat legal şi afluu numai la sfârşit că nu am fost angajat.
El nu îmi achită ultimele 3 salarii.
Vreţi să spuneţi că dacă îl reclam voi fi complice la evaziune fiscală ?
Nu înţeleg, potrivit legilor din România nu am cum să recuperez ultimele 3 salarii?
Asta mi se pare culmea absurdului.
În Codul Muncii scrie clar, un raport de munca se poate dovedi prin orice mijloace.
Dvs vedeți vreo legătură între speta dvs și cazul ipotetic la care va gândiți? Nu exista.
Dvs aveți dreptul la salariul dim contract. Dacă ați acceptat sa primiți restul în plic, e problema dvs. Nu cred ca e cazul sa incercati sa dovediți cat aveați în realitate. E ca și cum mergeți la instanta sa ziceți ca ati furat impreuna cu un alt hot și ala a luat toată prada.
Pt bunuri, firma are tot dreptul sa depună plângere.
gi-jane2, moderator