Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, doresc să iau în intretinere o persoană ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, doresc să iau în intretinere o persoană vârstnică. ...

Bună ziua, doresc să iau în întreținere o persoană vârstnică. Aceasta are la rândul ei o fată și nepoți, fata o agresează fizic și doresc să o scap de acest lucru. În schimb o să îmi dea casa + terenul unde locuiește. Soțul dânsei este decedat și bunurile au fost 50/50. Cum se poate proceda ca fata doamnei să nu aibă dreptul la nimic?
Precizez ca fata nu locuiește cu ea, are casa ei.
NcAna, utilizator
Vedeți dvs, fata e mostenitor al tatălui ei...deci trebuie ca batranna sa dezbatabsuccesounea cu fata și apoi sa va dea cu contract de intretinere ce are, iar dvs sa faceti partaj cu fata care va avea 3/8 din casa, nu-i de colea.
Fata poate trage de proces ul de dezbatere a succesiunii pana moare batrana , riscați destul, deci.
Încercați sa ii faceti o oferta fetei pt cota sa.
gi-jane2, moderator