Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Participare soti la credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Participare soti la credit ipotecar

Participare soti la credit ipotecar.

Vreau sa mai cumpar o proprietate. Nu am toti banii. Cam 60% am eu bani, restul fac un credit. De la banca mi s-a spus ca se aproba, chiar si fara codebitor, intrucat am o meserie liberala si castig bine. Am zis ca trebuie sa fiu singur la credit, intrucat sotia mea nu inregistreaza venituri in acesta perioada a vietii si, oricum ar fi, banca nu o ia in consideratie.

Acuma insa mi se cere de la banca sa vina si ea sa semneze niste documente. Au spus ca asa e legea.

Stiti ceva despre asta? Ce anume trebuie sa semneze sotia mea!
Stimate domn, codebitor e cel care participa la credit cu mine, facem cererea de credit impreuna. Nu e cazul aici, nu are venituri. Cred ca nu stapaniti termenii.