Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Am primit urmatorea sentinta: Solutia pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Am primit urmatorea sentinta: Solutia pe scurt: În ...

Buna ziua!
Am primit urmatorea sentinta:
Solutia pe scurt: În temeiul art. 396 alin. (2) C.pr.pen. rap. la art. 336 alin. (1) C.pen., cu aplic. art. 396 alin. (10) C.pr.pen., condamnă pe inculpata DUMITRESCU Alexandra ( date personale), la pedeapsa de 1 (unu) an pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. ?i ped. de art. 336 alin. (1) C.pen (faptă din data de 10.03.2023). În temeiul art. 67 alin. (1) C.pen., aplică inculpatei pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) C. pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 2 ani, pedeapsa complementară urmând a se executa conform art. 68 alin. (1) lit. b) C.pen., respectiv de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 65 alin. (1) ?i (3) C.pen. rap. la art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) C.pen., interzice inculpatei exercitarea acelora?i drepturi, cu titlu de pedeapsă accesorie, pe durata pedepsei principale, conform art. 65 alin. (3) C.pen., pedeapsa accesorie urmând a fi executată în cazul în care pedeapsa principală a închisorii devine executabilă. În temeiul art. 91 C.pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 alin. (1) C.pen., termenul de supraveghere urmând a se calcula conform art. 92 alin. (2) C.pen.. În temeiul art. 93 alin. (1) C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpata trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucure?ti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin (2) lit. b) Cod Penal impune inculpatei să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) Cod penal cu aplic. art. 404 alin. (2) Cod procedură penală, obligă inculpata ca, pe parcursul termenului de supraveghere, să presteze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii, fie în cadrul Direc?iei Generală de Asisten?ă Socială ?i Protec?ie a Protec?ia a Copilului Sector III, fie în cadrul Direc?iei Generală de Asisten?ă Socială ?i Protec?ie a Protec?ia a Copilului Sector II. Conform art. 94 alin. (1) C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute la art. 93 alin. (1) lit. c) - e) C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune Bucure?ti. Conform art. 94 alin. 2 C.pen., supravegherea executării obligaţiei prevăzute la art. 93 alin. (2) lit. b) C.pen. se face de către Serviciul de Probaţiune Bucure?ti. În baza art. 404 alin. (2) C.pr.pen., atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen. privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 274 alin. (1) C.pr.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 700 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (500 lei aferente urmăririi penale, 100 lei cameră preliminară, 100 lei aferente judecă?ii). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii. Pronunţată astăzi, 03.07.2024, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei.
Document: Hotarâre 1799/2024 03.07.2024

intrebarea mea este, dupa cat timp pot da de permis iar? am auzit mai multe pareri, 1 an sau 2 ani..
gi-jane2, moderator