Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Conform art.28 litera l din legea 263/ ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Conform art.28 litera l din legea 263/ 2024, activitatea ...

Bună ziua! Conform art.28 litera l din legea 263/ 2024, activitatea în siguranță circulației din domeniul feroviar, activitate feroviare se încadrează la gr speciala.Ca urmare persoanele care au lucrat înainta de 01 aprilie 2001, prin art 48 lit b li se recunoaște acest drept, dar prin art 49 lit c, se precizează ca aceștia pot fi exceptați de la prevederile art 48 lit b și pot deschide dreptul la pensie dacă îndeplinesc doua condiții, sa fi lucrat minim 25 de ani în siguranță circulației și sa aibă vârsta minim 54 ani.Rugamintea mea este sa-mi confirmați dacă am analizat corect aceste prevederi și dacă începând cu 01 09 2024, as fi îndreptățit sa deschid acțiunea de pensionare, specific ca am 56 de ani împliniți, 35 de ani stagiu de cotizare fără perioadele asimilate.Va rog tare mult sa-mi răspundeți! Cu respect !
Prevederile la care faceti trimitere nu se regasesc in legea 263/2010.
Dupa 01/04/2001 in conditii speciale lucreaza doar:mercanicii ajutori, mecanicii de locomotiva, de automotor si instructorii lor.
Va dau legea, veniti cu prevederile legale cu care doriti.
[ link extern ]