Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Locuri de munca incadrate in conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Locuri de munca incadrate in conditii speciale

Buna ziua
Ma numesc Enache Giorgel, sunt nascut in 1960, am lucrat ca mecanic de locomotiva din anul 1985 pana in 2009 , mi-a fost data grupa I dupa legea 19/2001,
pana in 2001 april, iar din 2001 pana in 2009 nu mi-a mai fost data nici-un fel de grupa.
Pot beneficia dupa legea 263 de conditii speciale ?
Si inca o intrebare, meseria de mecanic de locomotiva este inclusa conditii speciale de munca ?
Enache Giorgel, utilizator
In ce unitate ati desfasurat activitatea de mecanic de locomotiva ? Daca toti anii sunt in aceeasi unitate.Si cati ani completi aveti(1985-luna 2009 -luna).

Da se incadreaza la conditii speciale(nu pentru toti mecanicii)depinde si de unitatea in care a lucrat..
Carp Mircea, utilizator
Am lucrat la 3 unitati in total:
Sidex Galati - Noiembrie 1985 - Mai 1990
FNC Galati - Mai 1990 - Septembrie1997
sa.Admet.sa - Ianuarie 1998 - Iulie2009
Legea 263/2010 Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
Anexa 2
LISTA cuprinzând locurile de muncă încadrate în condiţii speciale, în care se desfăşoară următoarele activităţi
7. Activitatea desfăşurată de personalul din siguranţa circulaţiei, care îndeplineşte funcţia de mecanic de locomotivă şi automotor, mecanic ajutor şi mecanic instructor
Anexa 3
102.Societatea Comercială Mittal SteelGalaţi - S.A., localitatea Galaţi1639739J17/21/1991117/12.09.20051 (b), 7, 10, 18 (a, b),19 (c), 21 (a), 22, 23,24, 25 (a), 26, 27, 30(c, d), 39
Este singurul loc(pe care l-am gasit) unde v-ati putea incadra la condtii speciale.
Daca perioada de mai sus ar fi incadrata la conditii speciale,atunci reducerea ar fi de 2 ani pentru conditii speciale si 2 ani pentru conditii deosebite(mai 1990-1 aprilie 2001).Deci in total 4 ani reducere din 65.Daca aceasta perioada este incadrata la grupa I-a,atunci reducerea varstei standard va fi de 3 ani pentru cei 15 ani(noiembrie 1985-01 aprilie 2001).Deci reducerea va fi de 3 ani din 65.Dupa 01/04/2001 au fost conditii speciale si conditii deosebite in munca.
Deocamdata cu atat va pot ajuta.