Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Sotul meu a lucrat :
-din 1984 pana in 1987( 3 ani ) grupa II
-din 1987 pana in 1996 ( 9 ani ) grupa I- in depou
-din 1996 pana in 2001 ( 5ani ) grupa I- pe locomotiva
-din 2001 pana in ianuarie 2019 ( 17 ani )- grupa speciala- pe locomotiva
din ianuarie 2019 concediu medical- cancer de vezica urinara
Va rog sa-mi spuneti, are dreptul sa se pensioneze din 27 august 2019 cand face 52 ani? Va multumesc!

PS: mentionez ca e vorba de pensie pt limita de varsta .
doriz, utilizator
Limita de varsta la 53 ani.

Daca indeplineste conditia de 25 ani pe locomotiva se poate pensiona la 52 ani.

Cei 25 ani trebuie sa se regasesca in anexe 2 si 3 din legea 263/2010

Verificati daca activitatea se regaseste in anexa 2(pozitia(7)
[ link extern ]
Verificati daca unitatea se regaseste in anexa 3(pozitiile 17 si 18).

[ link extern ]

Carp Mircea, utilizator
Va rog sa-mi spuneti cei 9 ani lucrati la grupa I nu se iau in considerare(nu se scade nimic)? Si de ce muncitorii de la Mittal Steel Galaţi pot iesi la 52 ani cu gr I ?

doriz a scris:

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Sotul meu a lucrat :
-din 1984 pana in 1987( 3 ani ) grupa II
-din 1987 pana in 1996 ( 9 ani ) grupa I- in depou
-din 1996 pana in 2001 ( 5ani ) grupa I- pe locomotiva
-din 2001 pana in ianuarie 2019 ( 17 ani )- grupa speciala- pe locomotiva
din ianuarie 2019 concediu medical- cancer de vezica urinara
Va rog sa-mi spuneti, are dreptul sa se pensioneze din 27 august 2019 cand face 52 ani? Va multumesc!

PS: mentionez ca e vorba de pensie pt limita de varsta .

Va rog sa-mi spuneti cei 9 ani lucrati la grupa I nu se iau in considerare(nu se scade nimic)? Si de ce muncitorii de la Mittal Steel Galaţi pot iesi la 52 ani cu gr I ?
Cei 9 ani intra, dar reducerea este de 12 ani, din 65.
Pentru a beneficia de reducerea de 13 ani trebuiesc indeplinite conditiile precizate de mine legate de anexele 2 si 3.