Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare

Bună ziua, am iesit la pensie in iunie 2017 limita de vârstra 52 ani grupa 1 si speciala cu un stadiu de 49 ani 8 luni 1 zi stagiu comlet 35 ani va rog sa-mi spuneți dacă voi benificia de recalculare
Precizati:
-Din ce se compune stagiul total de 49 ani, 8 luni si 1 zi.
-Ce activitate ati desfasurat in grupa I si conditii speciale, si in ce unitate.
Carp Mircea a scris:

Precizati:
-Din ce se compune stagiul total de 49 ani, 8 luni si 1 zi.
-Ce activitate ati desfasurat in grupa I si conditii speciale, si in ce unitate.

sunt anii la Arcelor Mittal Roman din feb.1983....iunie 2017

Finsator (filetator),strungar,CTC
Toti anii sunt pe grupa 1 ...speciala mai putin 1985 1987 am fost in armată
tihon_petru@yahoo.com, utilizator
Daca ati realizat cel putin 25 ani de stagiu, in care activitatea se regaseste in anexa 2, iar unitatea in anexa 3 din legea 263/2010, atunci intrati in recalcularea(majoarea) de pe legea 263/2010.

Carp Mircea a scris:

Daca ati realizat cel putin 25 ani de stagiu, in care activitatea se regaseste in anexa 2, iar unitatea in anexa 3 din legea 263/2010, atunci intrati in recalcularea(majoarea) de pe legea 263/2010.

Multumesc!