avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 380/2013 modificare a Legii pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 380/2013 modificare a Legii pensiilor

am o vechime de 25 de ani si 9 luni grupa speciala, sunt nascut pe data de 25.12 1963, va rog, as vrea sa stiu daca pot iesi acu la pensie conform Legii 380/2013
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:13, 20 Martie 2014
Legea 263/2010

Articolul 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

La care din aliniatele de mai sus se incadreaza locul d-voastra de munca ?
Eu stiu ca conditii speciale sunt numai de la 1 aprilie 2001, nu aveti cum sa aveti 25 ani si 9 luni. Parerea mea.
Diferenta poate fi completata cu ani de grupa I-a,asimilati la conditii speciale.
am fost angajat la Arcelor Mittal, Uzina cocso-chimica, in meseria de cocsar din 31.03.1984 pana in 15.12.2009, va multumesc frumos
Pentru 25 de ani de conditii speciale,reducerea este de 12 ani si 6 luni,din 65.
Limita de varsta la 52 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 nelu basaru nelu basaru buna ziua as vrea si eu sa aflu ceva legat de pensie sunt nascut pe 10.06.1960 si am urmatoarea vechime 24 ani munciti in grupa 1 si inca 6 ani fara grupa si ... (vezi toată discuția)
Modificari la legea pensiilor cu privire la gr. i si ii de muncă Constantin Albinetz Constantin Albinetz M-am pensionat la 1 martie 1994, iar în perioada 18.03. 1969 până la 01.03.1994 este vechime în muncă la grupa a II-a (în procent de 100%), în total de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionarii christinel christinel M-am nascut in anul 1967 si am lucrat 26 de ani si vreo 5 luni in conditii speciale de munca.Momentan sunt somer cu indemnizatie.La ce varsta as putea sa ma ... (vezi toată discuția)