Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 380/2013 modificare a Legii pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 380/2013 modificare a Legii pensiilor

am o vechime de 25 de ani si 9 luni grupa speciala, sunt nascut pe data de 25.12 1963, va rog, as vrea sa stiu daca pot iesi acu la pensie conform Legii 380/2013
Legea 263/2010

Articolul 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

La care din aliniatele de mai sus se incadreaza locul d-voastra de munca ?
Eu stiu ca conditii speciale sunt numai de la 1 aprilie 2001, nu aveti cum sa aveti 25 ani si 9 luni. Parerea mea.
Diferenta poate fi completata cu ani de grupa I-a,asimilati la conditii speciale.
am fost angajat la Arcelor Mittal, Uzina cocso-chimica, in meseria de cocsar din 31.03.1984 pana in 15.12.2009, va multumesc frumos
Pentru 25 de ani de conditii speciale,reducerea este de 12 ani si 6 luni,din 65.
Limita de varsta la 52 de ani si 6 luni.