Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua!in cazul in care doresc sa iau concediu fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua!in cazul in care doresc sa iau concediu fara plata ...

Buna ziua!in cazul in care doresc sa iau concediu fara plata 10 zile angajatorul mai plateste pentru mine la stat daca anunt si contractul se suspenda pe perioada aceasta ?
Perioada de suspendare a contractului de muncă în situația unui concediu fără plată nu constituie vechime în muncă.

Pe perioada concediului fără plată, nu sunt reținute și virate contribuții către sistemul public de asigurări de sănătate , respectiv sistemul de pensii.
Dupa concediul fara plata se reia activitatea plecand de la 0 sau de la lunile lucrate pana atunci ?