Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, socrul meu si soacra mea au cumparat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, socrul meu si soacra mea au cumparat un apartament ...

Buna ziua,

socrul meu si soacra mea au cumparat un apartament de la cineva.
Soacra ea a facut o cerere catre Judecatoria sector 5 in care specifica ca socrul meu sa nu poate vinde apartamentul fara dansa. Aceasta a decedat si copii din partea ei au deschis o actiune succesorata prin care il obliga pe socrul meu sa achite o sulta pentru partea defunctei soacre.
Aceasta sulta a fost achitata si socrul ramanand cu tot apartamentul .Acum doreste sa l vanda insa are inscrisa acea sarcina in cartea funciara . Cum poate radia acea sarcina mentionata in urma cererii catre Judecatoria sector 5?
Cu copie de pe certificatul de deces, hotararea judecatoreasca in care s-a stabilit sulta si dovada platii sultei catre mostenitori se merge la OCPI si se radiaza din Cartea funciara a apartamentului
marcaz, utilizator