Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie limita de varsta si cumularea salariului cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie limita de varsta si cumularea salariului cu pensia. Ore lucrate in plus fata de contract.

Buna ziua,
Care sunt sanctiunile in cazul unui pensionar care cumuleaza pensia cu salariul, si care are contract de munca part time (4 ore) in cartea de munca dar el lucreaza 8 ore? Multumesc pt. raspuns.
Primirea la muncă a unuia sau a mai multor salariaţi cu depăşirea duratei timpului de muncă stabilită în cadrul contractelor individuale de muncă cu timp parţial, se sanctioneaza de catre ITM cu cu amendă de la 10.000 lei la 15.000 lei pentru fiecare persoană astfel identificată, fără a depăşi valoarea cumulată de 200.000 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns dar o ultima lamurire va rog. Cine plateste amenda, doar angajatorul ori ambii, atat angajat cat si angajator?
..si daca vor fi repercursiuni asupra angajatului, care sunt acestea? Multumesc anticipat!
Repercursiuni poate fi doar din partea angajatorului, nu a ITM-ului.