Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Companie din România va face o achiziție ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Companie din România va face o achiziție intracomunitară

Buna ziua, o companie din România va face o achiziție intracomunitară de instrumente de scris (NU sunt BRFR!) de la un producator din Germania. Partida de marfa are 30-40 de colete, pe unul-doi paleti de marfa, in total sub 300 kg iar valoarea e de aprox 6000 euro. Producatorul le va expedia pe costul sau cu DHL (probabil camion+avion). In acest caz firma din Romania trebuie sa obtina cod UIT? Nici nu am sti ce date sa trecem la transportator - nu avem nicio idee pe unde intra in tara, daca vine terestru sau cu avionul etc etc! Poate fi o solutie sa impartim partida de marfa in 3 parti, fiecare dintre ele de valoare mai mica de 2000 euro (= aprox 10.000 lei)?
george-neagu, moderator