Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer personal contractual - FUNCȚIE diferită
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer personal contractual - FUNCȚIE diferită

Bună ziua!
Având în vedere prevederile legislative, se poate efectua transferul la cerere al unui personal contractual - funcția MUZEOGRAF, grad I, în cadrul unei instituții publice, pe funcția de INSPECTOR DE SPECIALITATE, grad I?
Respectând condițiile impuse de fișa postului a inspectorului de specialitate, desigur!
Menționez că nicăieri în legislație nu se face referire la faptul că trebuie respectată funcția pentru a te putea transfera pe un alt post de personal contractual.
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
aaandrei2024, utilizator
Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare reglementeaza, la art. 32 transferul ca modalitate de ocupare a unui post vacant, in relatia dintre institutii bugetare.

La alin. (1) se prevede ca ”Ocuparea unui post vacant in sistemul bugetar se poate face si prin transfer, daca se realizeaza de pe un post din sistemul bugetar, similar sau echivalent.
Concluzionând, se poate înțelege că funcția de muzeograf, grad I, este echivalentul funcției inspector de specialitate, grad I?