Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am procurat un apartament. La moment nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am procurat un apartament. La moment nu este creată ...

Buna ziua,

Am procurat un apartament. La moment nu este creată asociație, însă ele sint date in exploatare. Noi am început Reparatie, am instalat contoare temporare ca sa putem avea acces la energie, însă compania de construcție nu ne permite sa folosim energia și apa pina la formarea asociație, are dreptul sa o facă? Din cite înțelegem procesul cu formarea asociație se lungește,s-ar putea întinde și pina la final de an, timp in care as putea finaliza lucrările. Cum putem soluționa? Mulțumesc
Accesul la energie, pentru fiecare, se obtine prin cerere la furnizorul de energie electrica pe care vi-l alegeti si la distribuitorul din zona pentru racordare. Oricum e de asteptat vreo 6 luni minim. Daca vreti doar acces la energie si apa in regim de santier, de la constructor, ocupati-va de formalitatile cu asociatia, cererea constructorului e intemeiata. La fel e si pentru apa, ca luati de la furnizor, sau de la constructor, ei discuta doar cu asociatia, ca persoana juridica, pentru un contract.
latka, utilizator
Dacă energia și apa sunt în regim de șantier , nu aveți alte soluții pentru moment !
Etsy123, utilizator