Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Manager de spital privat care consuma droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Manager de spital privat care consuma droguri

Buna ziua,
Daca cunosc o persoana, care este manager de spital privat, si am dovezi clare ca a consumat droguri in ultimele luni, pot sa trimit mail si sa raspunda pentru faptele sale?
Mentionez ca am fost impreuna si am consumat amandoi si am conversatii clare.

Sincer ma simt ca si cand am o datorie morala pentru ca in aceasta perioada din cauza managementului defectuos au avut de suferit pacientii si subalternii acestui manager.

Oare eu pot sa fiu dat in judecata de manager?

Am citit Art. 226. - Art. 226: Violarea vieţii private

(4)Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin. (1) şi (2) săvârşită:

c)dacă făptuitorul surprinde săvârşirea unei infracţiuni sau contribuie la dovedirea săvârşirii unei infracţiuni;

d)dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificaţie pentru viaţa comunităţii şi a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.

Sau daca eu trimit mail si dau detalii fara sa atasez convorbirile?
Nu ajuta ce vreți.
E discuție lunga dar v-am expus concluzia.

.București 2024