avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziuă am și eu o întrebare simplă sunt o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziuă am și eu o întrebare simplă sunt o fată de 33 ...

Bună ziuă am și eu o întrebare simplă sunt o fată de 33 ani, dețin 6 cote dintr-un apartament împreună cu tata, el avand 5 cote, eu am moștenit aceste cote după decesul mamei mele cand aveam 8 ani, problema este că in momentul de față nu locuim acolo fiindcă nu se poate locui cu el, având probleme cu alcoolul, eu sunt aproape căsătorită, actualmente locuim împreună in chirie. eu având drept la acel apartament, tata nu acceptă pe nimeni in casă mai ales pe viitorul meu soț care nu-i a gresit niciodată cu nimic,
Intrebarea mea este eu avand aceste cote din acest apartament am dreptul să locuiesc împreună cu viitoarul meu soț in acest apartament fără sa fim deranjați de el?
A schimbat si iala de la apartament si nu am posibilitatea de a intra in casă.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2024
MihaelaOnuta, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți dreptul să locuiți cu el cu forța peste voința lui.
Odată ce ați plecat, trebuie să cereți instanței să vă dea hotărâre de reintegrare în acel spațiu, deci e foarte complicat.
Legal și înțelept este să cereți ieșirea din indiviziune, apoi partajul și să-i cereți sulta, sau invers să-i plătiți sulta.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2024
Dapix, utilizator
Cum adică, în propria mea casă nu pot locui? Având si buletin si 6 cote? Nu mi se pare normal.
Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2024
Manuela Rășină, administrator
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce nu cumparati de la tata si cota lui parte, ca sa aveti in proprietate toata casa'?

Asta este calea si procedura legala.

Domiciliul trecut in buletin nu mai conteaza deloc, de vreme ce ati parasit casa si acum stati in chirie.
Ca sa mai puteti locui acolo aveti nevoie de REINTEGRARE prin decizie judecatoreasca.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2024
Dapix, utilizator
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Varianta simpla dar cu costuri este sa ieșiți din indiviziune in instanta,sa solicitați atribuirea imobilului către dvs cu despăgubirea tatalui cu suma corespunzătoare cotei sale părți.
18 din 18 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu locuim acolo fiindcă nu se poate locui cu el

am dreptul să locuiesc împreună cu viitoarul meu soț in acest apartament fără sa fim deranjați de el?


Ai dreptul, dar nu poti. De ce ? pt ca nu te lasa sa intri si daca te lasa, nu ai viata buna cu el, ca bea.
Cere partajul in instanta, cere sa ti se atribuie casa si sa ii dai sulta pt cota sa. sau invers.
nu ai 6 cote si el 5 ca impreuna depasesc un intreg.
daca casa a fost comuna a parintilor, ai 3/8 din casa si tata 5/8.
daca casa a fost doar a mamei, tata are 1/4 , iar tu 3/4
Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2024
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Despagubire Anton. Anton. Buna ziua,mama mea a decedat in 2010,am ramas eu,2 frati si tata,unul din fratii mei vrea sa il despagubesc (eu pt ca tata vrea sa imi treaca casa mie)celalalt ... (vezi toată discuția)
Evacuare fortata gimmy68 gimmy68 Am o problema grava si as dori cateva lamuriri in legatura cu evacuarea fortata. Din apartamentul detinut de parintii mei ,dupa decesul mamei mele am ... (vezi toată discuția)
Dreptul unui coproprietar cipriang4s cipriang4s Buna ziua ,sunt coproprietar impreuna cu mama,sora si fratele asupra unui apartament,sora este plecata,fratele sta in apart,desi are casa de locuit la tara,eu ... (vezi toată discuția)