Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma care are domeniu principal agricultura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma care are domeniu principal agricultura

Buna ziua,
1. Pentru o firma care are domeniu principal agricultura si nu beneficiaza de facilitatile specific pt ca nu îndeplinește criteriile (cifra de afaceri etc.), un salariat incadrat cu minim pe ecomonie pt sectorul agricultura (3.436 lei) va avea un salariu net de aprox
2. 084 de lei, care este inferior salariului net min pe economie de 2.363 lei (aferent 3.700 lei de la 1 iulie 2024).
Legislatia face referire doar la salariul minim brut, astfel un salariat cf exemplului de mai sus este dezavantajat. Este correct asa?

2. Pentru o companie care are domeniu principal agricultura, salariul minim brut pt acest domeniu (3.436 lei) se aplica la toti angajatii companiei indiferent de functie sau doar la cei care presteaza efectiv munca in agricultura?

Multumesc.
george-neagu, moderator