Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Angajatorul trebuie sa asigure cărucioare ptr ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Angajatorul trebuie sa asigure cărucioare ptr pietrele mari de funerarii și crucile de piatră ...

La locul de munca pietrele mari de funerarii și crucile de piatră trebuie duse cu carucior manipularea la mina poate fii accidentala.
Magie1, utilizator
1. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

2. Angajatorului are obligatia sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca.
HG nr. 1051/9.08.2006 Cerintele minime de securitate si sanatate pentru manipularea manuala a maselor care prezinta riscuri pentru lucratori, in special de afectiuni dorsolombare mentioneaza:
-art. 4 Angajatorul trebuie sa ia masuri tehnico-organizatorice necesare sau trebuie sa utilizeze mijloace corespunzatoare, in special echipamente mecanice, pentru a evita necesitatea manipularii manuale a maselor de catre lucratori.
-art. 5 In cazurile in care nu se poate evita necesitatea manipularii manuale a maselor de catre lucratori, angajatorul trebuie sa ia masuri organizatorice corespunzatoare, sa utilizeze mijloace adecvate sau sa furnizeze lucratorilor aceste mijloace, pentru a reduce riscul pe care il implica manipularea manuala a acestor mase, luand in considerare elementele de referinta prevazute in anexa nr. 1
Anexele 1 si 2 stabilesc la concret, modul de abordare de catre angajator a manipularii maselor.
Gasiti legislatia aici: [ link extern ]
Echipamentele tehnice care se utilizeaza la locul de munca pentru manipulare mase se stabilesc in urma evaluarii riscurilor profesionale si a intocmirii planului de prevenire si protectie din domeniul ssm, avand in vedere prevederile din anexa 1 si 2 susmentionate.