Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Microbuze transport persoane fara acte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Microbuze transport persoane fara acte

Buna!
Sotul lucreaza la o firma de transport persoane in oras. Patronul este asociat cu o persoana la care lucreaza si sotul meu. Acest sef mai mic (sa-l numim asa), are trei microbuze, din care doua deja nu mai functioneaza, doar cu rugaciuni, iar cel de-al treilea nu are acte, nici macar talon, dar de unde itp si asigurare. Sotul meu este obligat de seful lui sa lucreze pe aceasta masina, fara acte, si nu in ultimul rand fara nici o incalzire in masina. Sa nu mai vorbim de programul de lucru pe care il au. Doua zile lucreaza de dimneata de la 4:50 pana seara la 22:30, dupa care au doua zile libere.
Va rog sa-mi dati un sfat, la ce autoritate se poate apela pentru remedierea problemelor?
ITM
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Codul Muncii
Art. 40
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
......
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;

Art. 175
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
....