Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmasi pentru deportati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmasi pentru deportati

Bunicii mei au fost deportati, vreau sa stiu dak pot beneficia de pensie de urmasi. Eu fiind nepoata lor.
N-ati precizat despre ce persecutie este vorba, despre cea politica si atunci sunt aplicabile prevederile DL 118/1990, sau despre persecutia etnica si atunci sunt aplicabile prevederile Legii nr. 189/2000. Si mai important era sa ne spuneti daca bunicii au avut hotarari in acest sens.

Daca bunicii au fost beneficiari ai prevederilor Legii nr. 189/2000, dvs. ca nepoata nu puteti beneficia de jumatate din indemnizatia pe care o primeau acestia sau de alte drepturi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea