avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmasi pentru deportati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmasi pentru deportati

Bunicii mei au fost deportati, vreau sa stiu dak pot beneficia de pensie de urmasi. Eu fiind nepoata lor.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:45, 5 Februarie 2010
N-ati precizat despre ce persecutie este vorba, despre cea politica si atunci sunt aplicabile prevederile DL 118/1990, sau despre persecutia etnica si atunci sunt aplicabile prevederile Legii nr. 189/2000. Si mai important era sa ne spuneti daca bunicii au avut hotarari in acest sens.

Daca bunicii au fost beneficiari ai prevederilor Legii nr. 189/2000, dvs. ca nepoata nu puteti beneficia de jumatate din indemnizatia pe care o primeau acestia sau de alte drepturi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatii simonna38 simonna38 Pot fi beneficiara a 2 indemnizații? In prezent sunt salariat, si beneficiez de o indemnizație de urmaș după mama mea , DL 118/1990 . De anul acesta ... (vezi toată discuția)
Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 pascu tavi pascu tavi Tată-socru a fost strămutat din Ardealul de Nord, in loc. Beiuș, jud. Bihor, din motive etnice, in perioada 06.02.1941-06.03.1945. Tata-socru a decedat ... (vezi toată discuția)