avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Este adevărat că rudele din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Este adevărat că rudele din partea decedatului, ...

Succesiune
Este adevărat că rudele din partea decedatului, acesta neavand copii, nu au dreptul la succesiune dacă acesta a decedat înaintea soției, la succesiunea având dreptul doar rudele din partea soției?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:40, 20 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Dacă decedatului nu a lăsat un testament (în favoarea altcuiva sau a sotiei), acesta va fi moștenit de rudele lui și de soția supraviețuitoare.
Mai departe, cota soției va fi moștenită de rudele ei.
Soția este decedată și ea și de aceea întreb dacă este adevărat că participă la succesiune doar rude din partea ei?
La succesiunea decedatului participa rudele lui și rudele sotiei, care a decedat după.
Asa mi se pare corect, dar am fost la un birou notarial si mi s-a spus ca in urma decesului lui dreptul la mostenire revenea sotiei, neavand copii, deci se considera ca bunul a revenit doar sotiei iar dupa decesul ei rudelor din partea ei iar daca rude nu exista va ramane statului. Rudele lui aveau acum dupa decesul lor drepturi doar daca sotia deceda prima.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Iulie 2024
tory_bei, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ori dvs, ori notarul a înțeles greșit speta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)
Bună seara,am și eu o întrebare unchiul meu fratele mamei ... Popescu Ana-Liliana Popescu Ana-Liliana Bună seara,am și eu o întrebare unchiul meu fratele mamei (fiind frați doar după mamă) a decedat el neavând copii,iar la o lună după deces soția lui ... (vezi toată discuția)
Mostenire locuinta laurentiu7005 laurentiu7005 Buna ziua! Eu si sotia mea sintem proprietari ai casei unde locuim.Nu avem copii.Si eu si sotia avem frati/surori care la rindul lor au copii.In cazul ... (vezi toată discuția)