Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Este adevărat că rudele din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Este adevărat că rudele din partea decedatului, ...

Succesiune
Este adevărat că rudele din partea decedatului, acesta neavand copii, nu au dreptul la succesiune dacă acesta a decedat înaintea soției, la succesiunea având dreptul doar rudele din partea soției?
Nu.
Dacă decedatului nu a lăsat un testament (în favoarea altcuiva sau a sotiei), acesta va fi moștenit de rudele lui și de soția supraviețuitoare.
Mai departe, cota soției va fi moștenită de rudele ei.
Soția este decedată și ea și de aceea întreb dacă este adevărat că participă la succesiune doar rude din partea ei?
La succesiunea decedatului participa rudele lui și rudele sotiei, care a decedat după.
Asa mi se pare corect, dar am fost la un birou notarial si mi s-a spus ca in urma decesului lui dreptul la mostenire revenea sotiei, neavand copii, deci se considera ca bunul a revenit doar sotiei iar dupa decesul ei rudelor din partea ei iar daca rude nu exista va ramane statului. Rudele lui aveau acum dupa decesul lor drepturi doar daca sotia deceda prima.
tory_bei, utilizator
Ori dvs, ori notarul a înțeles greșit speta.