Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Este adevărat că rudele din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Este adevărat că rudele din partea decedatului, ...

Succesiune
Este adevărat că rudele din partea decedatului, acesta neavand copii, nu au dreptul la succesiune dacă acesta a decedat înaintea soției, la succesiunea având dreptul doar rudele din partea soției?
Cumva la decesul soțului rudele lui au renunțat la succesiune sau au fost decăzuți pentru că nu și-au exprimat voința în termen și singurul moștenitor
acceptant a fost soția? În acest caz, rudele soțului nu mai pot emite pretenții.
Alexandru Surcel, Avocat
Aveau testament reciproc?
Rudele sotului nu au renuntat dar poate prin descrierea urmatoare intelegeti mai bine - Familie fara copii , el a decedat primul si ea ulterior dupa doi ani , de la el a ramas un bun pt. care nu s-a facut succesiunea niciodata pana acum. Bunul este un teren arabil mostenit de el de la mama lui si ea decedata la momentul improprietaririi-punerii in posesie dupa 1990 si de aceea pe titlu au fost trecuti copii ca mostenitori
El are frati decedati care si ei au mostenit parte din acel teren, dar care au copii.
Ea are frati decedati fara copii. Cine poate face succesiunea acestui teren ?