Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala incerta...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala incerta...

Care ar fi prima faza pentru aflarea situației masei succesorale?
Recent a murit mama și stiu ca in urma mostenirii dupa parintii ei ea s-a intabulat doar cu casa părintească care i-a revenit ei de drept și terenul înconjurător. Ea a avut 3 frați dintre care numai unul a rămas în viață. Doar unul dintre frati a avut un copil și ceilalți 2 divorțați fără copii, mama având 3 copii.
În urma părinților lor au ramas un nr de terenuri extravilane ( finete + paduri), fiecare având drepturi egale și pentru care nu s-a făcut dezbatut succesiunea dupa moartea lor. În momentul de fata nu avem idee exacta asupra părții ei de mostenire și e posibil ca fratele rămas în viață sa-si fi însușit mult mai mult decât ii revenea în mod legal.
Care ar fi punctul de plecare pentru a dezbate masa succesorala lăsată în urma părinților mamei? Menționez ca moștenitorii legali principali sunt 3 surori ( copiii mamei) , un verișor ( copilul unuia dintre frati) și unchiul rămas în viață care e în vârstă și bolnav ( și care trăiește de mulți ani cu o femeie care nu s-a căsătorit și care are copii dintr-o relație anterioara) .
În urma unor extrase de carte funciara pt informare am descoperit ca un teren considerabil de care știam ca era și al mamei a fost intabulat pe numele fiului concubinei și a soției acestuia în urma unui act de vanzare cumparare.
D-S-K, utilizator