Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Cer ajutor in legatura cu urmatoarea speta: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Cer ajutor in legatura cu urmatoarea speta: partaj ...

Buna ziua!

Cer ajutor in legatura cu urmatoarea speta: partaj succesoral si iesire din indiviziune definitiva, intre sotia supravietuitioare si cei 4 copii, dupa sotul/tatal decedat.
La partaj s-au impartit toate bunurile si terenul intravilan, fara cel extravilan.

Intrebare 1: copiii au dreptul la mostenire si dupa mama, sau aceasta poate dispune de cota primita asa cum doreste fara sa fie necesar acordul copiilor?

Intrebare 2: sotia supravietuitoare si 3 frati din cei 4 si-au insusit terenul extravilan in defavoarea fratelui ramas, desi nu sunt trecuti in titlul de proprietate (terenul apartinand sotului/tatalui decedat), mai mult decat atat, pe fratele din urma il persecuta psihic prin toate actiunile. Ce este de facut in acest sens?

Va multumesc anticipat!
1. In urma partajului, mama este proprietar exclusiv pe bunurile care i-au revenit în lot.
Ca atare, cât timp este in viața, mama poate înstrăina ce a dobândit la partaj, oricui dorește, fără acordul nimănui.
La decesul său, în măsura în care vor mai exista bunuri, vor fi moștenite de copii.
2. Terenul nu a fost inclus la partaj? Cui i-a revenit.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt.
Cel mai probabil, va referiți la terenul extravilan...nu, acesta nu a fost inclus în masa succesorala, s-au dezbătut doar bunurile si terenul intravilan.
Atunci, trebuie suplimentata masa succesorala după tata, cu acest teren și ulterior, făcut un act de partaj.
Fie amiabil, la notar, fie prin instanța