Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna seara,
In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii.
Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt:
-un apartament - proprietate comuna a decedatului X cu sotia supravietuitoare;
-un autoturism - proprietate a decedatului X.
INTREBARI:
-1-cum intra la succesiune apartamentul,daca sunt proprietari ambii soti ?
-2-este posibil ca sotia supravietuitoare,sa cedeze partea sa,copiilor ? in acest caz,la decesul mamei lor,ar mai trebui dezbatuta iar succesiunea ?
-3-daca cei 2 copii,renunta la succesiune,in favoarea mamei,dupa decesul mamei, pot sa dezbata succesiunea pentru toate bunurile ?
Care ar fi cea mai buna varianta,avand in vedere ca toti sunt dispusi sa rezolve totul amiabil,la un notar public ?
Va multumesc.
Buna dimineata,
La dezbaterea succesiunii intra masa succesorala si nu doar apartamentul sau autoturismul
1.Cotele de mostenire sunt: 1/4 revine sotiei supravietuitoare si 3/4 copiilor.
2. Sotia poate ceda cota partea din mostenirea ce i se cuvine copiilor. sai Dupa decesul sotiei trebuie dezbatuta succesiunea pentru bunurile ce au fost proprietatea acesteia.
3. Daca cei 2 copii,renunta la succesiune, in favoarea mamei, dupa decesul acesteia pot si trebuie sa dezbata succesiunea pentru toate bunurile. ( pentru toata masa succesorala)
Adolfina Pop, Consultant fiscal
1. in masa succesorala intra 1/2 din ap, cealalata fiind a femeii.
2. mama poate renunta la succesiune, astfel ce a apartinut tatalui se va imparti egal numai intre copii.
Dupa decesul ei, copiii vor dezbate succesiunea si vor imparti doar ce a avut dansa.
Ea poate sa le cedeze si ce are ea de acum, fie prin partaj, fie prin donatie.
3. Nu e indicat sa renunta, daca renunta la mostenirea tatalui, intra la succesiune alte rude ale tatalui daca e cazul. Nu e indicat nici sa accepte si sa cedeze prin partaj sau donatie mamei ca apoi , dupa moartea ei sa mai plateasca taxe si pt partea asta de avere.
Sa mearga la notar, dezbat succesiunea si fiecare va avea o cota parte din mostenire. Mama poate renunta daca vrea.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ar mai fi o nedumerire:
Masina cum va intra la succesiune,tot in cotele de 1/4 mama si 3/4 copiii ?
In cazul in care copiii vor renunta la succesiune,acum,pentru bunurile apartinand tatalui decedat,asta ar insemna ca totul va reveni mamei. Dupa decesul mamei,ii va afecta aceasta renuntare ? Mai pot atunci sa imparta bunurile intre ei,in totalitate, sau se va presupune ca renuntand la bunurile apartinand tatalui,sa mai poata imparti doar ce avea mama lor respectiv 1/4 ? In acest caz,cui ar ramane bunurile tatalui ?
Va multumesc.
gigelas, utilizator
Orice bun se împarte pe cote. Prin partaj, un bun sau altul se poate atribui întreg unei părți.

Tatăl nu mai are frati, nepoți de frati, părinți în viata?
Dacă da, prin renuntarea copiilor la moștenirea tatălui, aceștia intra la moștenire.
Dacă nu e cazul și mama rămâne unic moștenitor, la decesul ei se va imparti intre copii tot ce are, inclusiv deci și ce a moștenit cândva.
gi-jane2, moderator
La decesul mamei se impart bunurile pe care le avea ea la data decesului, indiferent cui au apartinut la o anumita data.