Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna seara,
In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii.
Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt:
-un apartament - proprietate comuna a decedatului X cu sotia supravietuitoare;
-un autoturism - proprietate a decedatului X.
INTREBARI:
-1-cum intra la succesiune apartamentul,daca sunt proprietari ambii soti ?
-2-este posibil ca sotia supravietuitoare,sa cedeze partea sa,copiilor ? in acest caz,la decesul mamei lor,ar mai trebui dezbatuta iar succesiunea ?
-3-daca cei 2 copii,renunta la succesiune,in favoarea mamei,dupa decesul mamei, pot sa dezbata succesiunea pentru toate bunurile ?
Care ar fi cea mai buna varianta,avand in vedere ca toti sunt dispusi sa rezolve totul amiabil,la un notar public ?
Va multumesc.
1 - Acum,in aceasta situatie,daca mama renunta la mostenire,va ramane tot ce se mosteneste de pe urma tatalui,doar celor 2 copii ?
Deci,va mai ramane,totusi,partea mamei din apartament (1/2 - fiind co-proprietara) de dezbatut,dupa decesul acesteia ?
Dar,dupa ce renunta acum,in favoarea copiilor si ulterior va face o donatie catre copii si pentru cealalta jumatate din apartament, ar insemna ca,dupa decesul mamei,sa nu se mai faca nicio succesiune ?
2 - Acum s-a aflat si de existenta unor actiuni. Acestea cum intra la succesiune,cum trebuie procedat sa fie introduse la succesiune ? Trebuie,totusi,o dovada de unde sunt bagate aceste actiuni ?
Va multumesc.