Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, o sa intru ...

Buna seara,

Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, o sa intru in preaviz (20 zile) pe 23.07.
E posibil sa imi iau cele 5 zile de concediu inainte sau dupa eveniment si astfel nu le-as pierde?
In regulamentul de ordine interioara nu e specificat daca se acorda unei persoane aflate in preaviz..si daca da, cand si le poate lua?

Multumesc!
1. Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
Astfel pe durata preavizului aveti dreptul la acele zile libere pentru casatorie.

2. In general, aceste zile libere se iau in preajma evenimentului ... de exemplu, 16.08 - 21.08