avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, o sa intru ...

Buna seara,

Pe 17.08 o sa am cununia civila si nunta, o sa intru in preaviz (20 zile) pe 23.07.
E posibil sa imi iau cele 5 zile de concediu inainte sau dupa eveniment si astfel nu le-as pierde?
In regulamentul de ordine interioara nu e specificat daca se acorda unei persoane aflate in preaviz..si daca da, cand si le poate lua?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:21, 22 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
Astfel pe durata preavizului aveti dreptul la acele zile libere pentru casatorie.

2. In general, aceste zile libere se iau in preajma evenimentului ... de exemplu, 16.08 - 21.08

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu 5 zile casatorie in preaviz yuppi yuppi Buna ziua, Am nevoie de un sfat. Mi-am dat demisia , am preaviz 15 zile calendaristice , insa in ultimele 5 zile lucratoare doresc sa iau cele 5 zile de ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie ekcstsy ekcstsy Buna ziua, pe data de 15 august 2015 voi avea cununia religioasa si nunta propriu-zisa (mire, mireasa, sedinta foto restaurant etc...). Mentionez ca starea ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie Neculaiesh Neculaiesh As vrea sa stiu daca este specificata perioada in care se pot lua cele 5 zile libere ptr. casatorie. Adica, daca nu sunt facute cununia civila si cea ... (vezi toată discuția)