Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună dimineața! Eu am lucrat la grupa 2 de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună dimineața! Eu am lucrat la grupa 2 de munca timp 100% ...

Bună dimineața!
Eu am lucrat la grupa 2 de munca timp 100% 9 ani, dar în cartea de muncă e trecut că am lucrat doar 6 ani. Am fost la fabrica respectivă si am cerut adeverință pentru toți ani pe care i-am lucrat, dar mi s-a spus că mi se va elibera adeverință doar pentru cei 6 ani care sunt specificați in cartea de muncă, pentru restul va trebui sa ii dau in judecată. Intrebarea mea este : Mă ajută cu ceva dacă ii dau in judecată pentru cei 3 ani care lipsesc?
Beneficiile acordate pentru activitatea desfăşurată în fostele grupe I şi a II a de muncă (anterior datei de 1 aprilie 2001), în condiţii deosebite de muncă și în condiţii speciale de muncă (după data de 1 aprilie 2001) sunt:
- reducerea vârstei standard de pensionare;
- perioadă suplimentară la vechimea în muncă;
- majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează: