avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii deosebite de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii deosebite de munca

Inainte de anul 2001 am lucrat 4 ani in conditii deosebite de munca.. Dupa anul 2001 am lucrat 2 ani si 8 luni in conditii similare deci in total 6 ani si 8 luni. La 6 ani deducerea de vechime suplimentara era de 1 an. Acum pe noua reglementare ce spor de vechime am?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:40, 19 Noiembrie 2019
Pentru 6 ani si 8 luni stagiu in conditii deosebite/grupa a II-a de munca aveti :
- Reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani

- o perioada suplimentara la vechimea în muncă, care constituie stagiu de cotizare în condiții normale, de 24 de luni.
Inainte de 01/04/2001 ati lucrat 4 ani in grupa II de munca.
Dupa 01/04/2001 ati lucrat 2 ani si 8 luni in conditii deosebite.
-Beneficiati de un stagiu aferent de 8 luni.
-Beneficiati de o reducerere de varsta de 2 ani.
Persoanele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupele I și a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite sau condiții speciale, potrivit legii, beneficiază de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează:
a) cu 25% pentru perioadele în care au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite, potrivit legii;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea pentru cei care au lucrat in grupa i de munca Sorina90 Sorina90 Precizez ca tata pe langa cei 27 ani de vechime mai are un an si jumatate in conditii normale de cotizare.Va rog la ce varsta va iesi la pensie la varsta ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)
Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite matei_crisan matei_crisan Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar ... (vezi toată discuția)