avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea pentru cei care au lucrat in grupa I de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea pentru cei care au lucrat in grupa I de munca

Precizez ca tata pe langa cei 27 ani de vechime mai are un an si jumatate in conditii normale de cotizare.Va rog la ce varsta va iesi la pensie la varsta normala si cat va avea pensia.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:41, 15 Februarie 2011
Daca are 27 de ani in grupa I-a,reducerea este de 6 ani din 65.Deci limita de varsta la 59 ani.Tot pentru cei 27 de ani in grupa I-a va beneficia de prevederile:
Legii 263/2010 Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;
Legat de cuantumul pensiei nu va poate da nimeni un raspuns.

Vad ca ati mai deschis un topic.Eu va raspund aici.Grupa I-a a fost valabila pana la 01/04/2001.Intrebarea care se pune este cum la 40 de ani si 2 luni(01/04/2001)avea 27 ani in grupa I-a ?
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
Carp Mircea, utilizator
Referitor la tatal meu; este nascut pe 12 ianuarie 1961 iar in perioada 21 iunie 1981 pana pe 09 iunie 2009 a lucrat cu grupa I.Pe 09 iunie 2009 a iesit cu ordonanta.Insa in perioada iunie 2009-ianuarie 2011 firma la care a lucrat a continuat sa-i plateasca cotizatiile catre stat.Astfel in aceste conditii la ce varsta va iesi la pensie in functie de limita de varsta dupa noua lege a pensiilor?.Va multumesc mult.
Intre 01/04/2001 si 09/06/2009 nu putea sa lucreze in in grupa I-a de munca.Am mai precizat si in ultima postare ca grupa I-a a fost pana la 01/04/2001.Clarificati acesta perioada,daca a lucrat in conditii speciale sau deosebite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii deosebite de munca Inainte de anul 2001 am lucrat 4 ani in conditii deosebite de munca.. Dupa anul 2001 am lucrat 2 ani si 8 luni in conditii similare deci in total 6 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite matei_crisan matei_crisan Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar ... (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere hudulineugenia hudulineugenia Buna ziua!eu pot sa ma pensionez la cerere la varsta de 55 ani si 9 luni datorita faptului ca am lucrat foarte multi ani in grupa 2 respectiv conditii ... (vezi toată discuția)