Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea pentru cei care au lucrat in grupa I de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea pentru cei care au lucrat in grupa I de munca

Precizez ca tata pe langa cei 27 ani de vechime mai are un an si jumatate in conditii normale de cotizare.Va rog la ce varsta va iesi la pensie la varsta normala si cat va avea pensia.Va multumesc.
Daca are 27 de ani in grupa I-a,reducerea este de 6 ani din 65.Deci limita de varsta la 59 ani.Tot pentru cei 27 de ani in grupa I-a va beneficia de prevederile:
Legii 263/2010 Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;
Legat de cuantumul pensiei nu va poate da nimeni un raspuns.

Vad ca ati mai deschis un topic.Eu va raspund aici.Grupa I-a a fost valabila pana la 01/04/2001.Intrebarea care se pune este cum la 40 de ani si 2 luni(01/04/2001)avea 27 ani in grupa I-a ?
Carp Mircea, utilizator
Referitor la tatal meu; este nascut pe 12 ianuarie 1961 iar in perioada 21 iunie 1981 pana pe 09 iunie 2009 a lucrat cu grupa I.Pe 09 iunie 2009 a iesit cu ordonanta.Insa in perioada iunie 2009-ianuarie 2011 firma la care a lucrat a continuat sa-i plateasca cotizatiile catre stat.Astfel in aceste conditii la ce varsta va iesi la pensie in functie de limita de varsta dupa noua lege a pensiilor?.Va multumesc mult.
Intre 01/04/2001 si 09/06/2009 nu putea sa lucreze in in grupa I-a de munca.Am mai precizat si in ultima postare ca grupa I-a a fost pana la 01/04/2001.Clarificati acesta perioada,daca a lucrat in conditii speciale sau deosebite.