Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bisericile pot scoate afară boxe la care să se audă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bisericile pot scoate afară boxe la care să se audă slujbele ...

Bisericile pot scoate afară boxe la care să se audă slujbele și toate cele?E deranjant pentru cei din vecinătate e ca și cum s-ar ține slujba în strada,practic e echivalentul unui “chef” în spațiul public.Chestia asta nu contravine legii?
Nu chiar, ca nu e slujbă în fiecare zi și nu e la orele în care trebuie respectata liniștea. De regula, slujbele sunt între 8 și 12.
Argumentul e pentru a auzi slujba și cei care au probleme de sănătate și nu pot veni la biserică.
Asta e. Se întâmplă în fiecare oraș.
Chestia asta nu contravine legii?

Ba da, dar cum biserica e putere in stat, trebuie sa rabzi.
Poate daca strangeti muulte semnaturi din zona, nu o sa se mai intample asta.
Conform legii61/1991 art.2 #25 e tulburarea liniștii publice și nu are nici o legătură cu ora de liniște.Eu dacă aș scoate boxele afară,în secunda doi mă trezesc cu poliția la ușă.N-aș avea nimic cu treaba asta dacă n-ar fi afară boxe ,locuiesc peste drum de o biserică,bine-nțeles ortodoxă și e insuportabil.Iar pentru ei care nu pot merge la biserică există Trinitas și altele.