Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, cum se plateste amenda contraventionale de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, cum se plateste amenda contraventionale de coproprietari? ...

Buna ziua, cum se plateste amenda contraventionale de coproprietari? Suntem 7 coproproprietari ai unui imobil energetic si Inspectoratul de stat in constructii ne-a amendat individual, pentru aceeasi abatere, pe fiecare dintre noi, desi este un singur imobil . Multumesc.
Daca v-a amendat individual, inseamna ca aveti fiecare un PV de contraventie. Unde e problema, achitati amenda conform PV.
Ideea este ca, fiind vorba de coproprietate, ar fi trebuit sa intocmeasca un singur proces-verbal de contraventie, cu o
singura amenda, care sa fie platita de toti coproprietarii, fiind vorba de aceeasi cladire.
Unde ati gasit dvs. aceasta precizare legislativa ? Amenzile se dau vinovatilor, care sunt persoane fizice individuale, in cazul acesta. Cititi cu atentie OG2/2001. Cladirile nu se amendeaza.
latka, utilizator
Pe ce considerente vă bazați dle Cornel Vasile pentru a concluziona că răspunsul este off-topic și necesită moderare prin eliminare ?

Repet:

Ar fi de folos dacă ați preciza care a fost „abaterea” sancționată contravențional și temeiul juridic stipulat în PV.

Există o asociație de proprietari înființată pentru imobilul dvs. ?

Sunt informații necesare pentru a vedea dacă prevedrile OG 2/2001 sunt coroborate cu legea nr. 196/2018 sau cu legea nr. 287/2009 cu privire la Codul civil.
robert1958, utilizator