Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Planuiesc sa mi deschid un SRL pentru a incasa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Planuiesc sa mi deschid un SRL pentru a incasa veniturile provenite ...

Planuiesc sa mi deschid un SRL pentru a incasa veniturile provenite din streaming. Imi distribui melodiile printr un distributor (e.g. DistroKid) si in acelasi timp distribui si melodiile altor oameni. Care ar fi pasii infiintarii? Trebuie sa am un contract cu distributorul? Cu melodiile distribuite altor persoane cum fac? Cum ii platesc?
În ceea ce privește înființarea unui SRL, pe site-ul ONRC aveți un ghid cuprinzător cu pașii ce trebuie urmați. Este o procedură destul de facil de urmat, însă vă puteți adresa și unei firme care se ocupă cu așa ceva. Vreo 200 lei este tariful, după câte îmi amintesc.
Orice activitate comercială, deci inclusiv prestare de servicii, implică încheierea unui contract.

PFA Secretar notariat