Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 392 B

Societate neanreg in scopuri de TVA .
Cum declaram achizitiile de la pers inreg in scopuri de TVA avand in vedere faptul ca in jurnalul de cumparari acestea apar la achizitii scutite?
Pentru o factura de telefon de la persoana platitoare de TVA cu penalitati scutite de TVA cum o inreg in 392B?
Va multumesc!
In declaratia 392 se trec doar livrarile de bunuri si prestarile de servicii.

Achizitiile nu se trec in aceasta declaratie.
Societate nu este platitoare de TVA. Trebuie sa completeze 392B iar in aceasta declaratie se trec si achizitiile.
Da, aveti dreptate. Nu am fost suficient de atent la ce ati spus. Scuze!

In declaratie este vorba despre faptul daca persoana de la care s-a facut achizitia este sau nu inregistrata in scopuri de TVA. Ca urmare, chiar daca penalizarea este scutita de TVA valoarea acesteia se trece in dreptul persoanelor inregistrate in scopuri de TVA.
penalizarea nu este scutita de tva ; penalizarile nu intra in baza de impozitare (art 137 alin 3)
Ca urmare acea penalizare nu se trece in declaratie
In cazul nostru (factura telefonica) cred ca e vorba de majorari pentru plata cu intarziere care sunt scutite de TVA.

Ne-am obisnuit sa le zicem la toate penalitati.