avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 392 B

Societate neanreg in scopuri de TVA .
Cum declaram achizitiile de la pers inreg in scopuri de TVA avand in vedere faptul ca in jurnalul de cumparari acestea apar la achizitii scutite?
Pentru o factura de telefon de la persoana platitoare de TVA cu penalitati scutite de TVA cum o inreg in 392B?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:56, 7 Februarie 2010
In declaratia 392 se trec doar livrarile de bunuri si prestarile de servicii.

Achizitiile nu se trec in aceasta declaratie.
Societate nu este platitoare de TVA. Trebuie sa completeze 392B iar in aceasta declaratie se trec si achizitiile.
Da, aveti dreptate. Nu am fost suficient de atent la ce ati spus. Scuze!

In declaratie este vorba despre faptul daca persoana de la care s-a facut achizitia este sau nu inregistrata in scopuri de TVA. Ca urmare, chiar daca penalizarea este scutita de TVA valoarea acesteia se trece in dreptul persoanelor inregistrate in scopuri de TVA.
penalizarea nu este scutita de tva ; penalizarile nu intra in baza de impozitare (art 137 alin 3)
Ca urmare acea penalizare nu se trece in declaratie
In cazul nostru (factura telefonica) cred ca e vorba de majorari pentru plata cu intarziere care sunt scutite de TVA.

Ne-am obisnuit sa le zicem la toate penalitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392b pentru pfa cornelia radoi cornelia radoi buna ziua! sotul meu este pfa in sistem real,am depus declaratia 220 pe anul 2011 si tocmai ce am aflat despre declaratia 392B(e neinregistrat in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b- nelamuriri Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o ii si am cumparat un aparat de 5000 lei fara TVA. In declaratia 392B cuprind si TVA -ul aferent sumei ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)