avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut testament reciproc. ...

Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut testament reciproc. In cazul decesului unuia dintre parinti se mai face succesiunea? Mentionez ca suntem 3 copii , toti in viata. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:00, 26 Iulie 2024
Soțul supraviețuitor moștenește totul după defunct. După decesul și celui de-al doilea părinte, copiii vor deveni moștenitori cu cote egale, dacă nu va exista vreun act de dispoziție in timpul vieții ( alt testament făcut de ultimul părinte în viață).
Da, se dezbate succesiunea. Testamentul nu este act de proprietate.
Copiii si nepotii de la copiii sunt moștenitori rezervatari, iar dacă au pretenții la succesiune (fie și numai 1), nu moștenește soțul supraviețuitor tot.
Testamentul se va reduce, pentru încălcarea rezervei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament cukrasz_kata cukrasz_kata Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza? (vezi toată discuția)
Mostenire piru piru Intr-o familie fara copii decedeaza sotul; Mai are dreptul si altcineva in afara de sotie la masa succesorala (nepoti, frati ai celui decedat) ? . Intreaga ... (vezi toată discuția)
Testament fără succesiune dezbătută. care e situația bunurilor cuprinse în el? voichita4075 voichita4075 am 77 de ani,am testament pe un teren (pe el exista dintotdeauna o casuta) din anul 1955,Acest testament este facut de bunicul meu. intrebarea mea este: ... (vezi toată discuția)