Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut testament reciproc. ...

Buna ziua! Ambii parinti , in viata si-au facut testament reciproc. In cazul decesului unuia dintre parinti se mai face succesiunea? Mentionez ca suntem 3 copii , toti in viata. Multumesc!
Soțul supraviețuitor moștenește totul după defunct. După decesul și celui de-al doilea părinte, copiii vor deveni moștenitori cu cote egale, dacă nu va exista vreun act de dispoziție in timpul vieții ( alt testament făcut de ultimul părinte în viață).
Da, se dezbate succesiunea. Testamentul nu este act de proprietate.
Copiii si nepotii de la copiii sunt moștenitori rezervatari, iar dacă au pretenții la succesiune (fie și numai 1), nu moștenește soțul supraviețuitor tot.
Testamentul se va reduce, pentru încălcarea rezervei succesorale.