Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu proprietarul garsonierei.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu proprietarul garsonierei.

Buna ziua, sunt intr.o situatie dificila si nu stiu cum sa o gestionez. Am facut contract de inchiriere cu proprietarul ptr doi ani de zile pe garsoniera unde stau cu, chirie . Suma este de 200 euro/ luna. Suma fiind mai mica deoarece garsoniara a fost gola eu cumparand tot ( mobila, tv frigider bucatarie araz etc.) Acum la trei luni dupa ce am semnat contractul pe doi ani cu promisiune verbala ca il prelungim pana la 5 ani dupa care bunurile raman in casa, el s.a razgandit si in DOUA LUNI vrea sa parasesc imobilul. Pe motiv ca are unele probleme personale. Mentionez ca nu sunt dator am platit totul la zi plus depozitul cerut cu o luna in avans. Ce pot face in aceasta situatie? Deoarece eu garsoniera goala in zona nu gasesc ptr a pleca cu mobila si nici nu pot lasa bunurile cu vechime de trei luni in valoare de 10.000 lei. Cu multumiri anticipate ptr sfaturi..
nasu999, utilizator
Care trebuie explicate și probate.
Daca ajunge in instanta, nu recomand asta. Exista si negocieri de incheiere amiabila a unui contract de inchiriere.
Oricum, sarcina probei e rasturnata in acest caz destul de usor si exista si ordonante... nu vad de ce sa se ajunga acolo.