avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am reusit sa ...

Buna ziua,
Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am reusit sa gasesc un raspuns clar, care sa se aplice cazului meu. Locuiesc intr-un bloc/vila cu 6 apt., de 2 ani. Acum ceva timp, dat fiind ca in zona se "intamplau" spargeri de masini, am decis, impreuna cu toti locatarii, sa instalam camere de supraveghere care sa "bata" in zona parcarii private (exclusiv). Totul ok pana acum cateva luni, cand unul dintre vecini a vandut apt-ul. Desi initial noii proprietari n-au avut nici o obiectie, de curand ne-au dat "ultimatum" pt demontarea lor din "motive" GDPR (desi camerele nu supravegheaza decat parcarea). Imediat a venit si reclamatia la politie. As dori sa stiu daca (in ce conditii) putem pastra camerele de supraveghere, dat fiind ca 5/6 proprietari isi doresc asta, iar noul proprietar a fost constient de existenta lor in momentul in care s-a mutat. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: hob , utilizator 16:29, 3 August 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
presupun ca sunt locuri de parcare declarate cu nr cadastral si nu un spatiu pe care il folositi la comun ca si parcare

in acest caz nu mai trebuie sa filmati/stocati inregistrari cu locul de parcare al respectivului analfabet functional si care a inteles ce a vrut el din GDPR........asta se poate face usor din softul dvr-ului prin selectarea pe fiecare camera a spatiului inregistrat(vizualizarea si inregistrarea/stocarea sunt lucruri diferite si poti selecta pe camera o anumita parte din tot campul vizual care sa si fie inregistrata/stocata))

pt restul puteti sa va filmati linistiti locurile de parcare...bineinteles cu toti pasii de la semnalizare prin afis asupra prezentei camerelor, ideal sa aveti instalarea cu o firma autorizata.....si poate sa reclame unde doreste dupa aia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montaj camere de supraveghere la bloc. MihaiGherasim MihaiGherasim Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari, 10 apartamente pe scara, in ultima scara a blocului (forma de L). Nu avem asociatie de ... (vezi toată discuția)
Este legal sa fi filmat fara acordul tau? Gabriela.gabi Gabriela.gabi Bună ziua. Suntem cazați într-o pensiune si proprietarii au camera de filmat în sufrageria pensiunii. As dori sa stiu daca este legal sa fiu filmat fara ... (vezi toată discuția)
Înregistrare audio / video adunare generală asociație de proprietari: cum se procedează ca să fim în legalitate raportat la gdpr? Testuser1 Testuser1 Buna ziua, In contextul in care membri prezenti la Adunarea generala sunt anuntati de dinainte ca sedinta se va inregistra Audio / Video, e de ajuns sa se ... (vezi toată discuția)