Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am reusit sa ...

Buna ziua,
Desi e un subiect foarte dezbatut, nu am reusit sa gasesc un raspuns clar, care sa se aplice cazului meu. Locuiesc intr-un bloc/vila cu 6 apt., de 2 ani. Acum ceva timp, dat fiind ca in zona se "intamplau" spargeri de masini, am decis, impreuna cu toti locatarii, sa instalam camere de supraveghere care sa "bata" in zona parcarii private (exclusiv). Totul ok pana acum cateva luni, cand unul dintre vecini a vandut apt-ul. Desi initial noii proprietari n-au avut nici o obiectie, de curand ne-au dat "ultimatum" pt demontarea lor din "motive" GDPR (desi camerele nu supravegheaza decat parcarea). Imediat a venit si reclamatia la politie. As dori sa stiu daca (in ce conditii) putem pastra camerele de supraveghere, dat fiind ca 5/6 proprietari isi doresc asta, iar noul proprietar a fost constient de existenta lor in momentul in care s-a mutat. Multumesc!
presupun ca sunt locuri de parcare declarate cu nr cadastral si nu un spatiu pe care il folositi la comun ca si parcare

in acest caz nu mai trebuie sa filmati/stocati inregistrari cu locul de parcare al respectivului analfabet functional si care a inteles ce a vrut el din GDPR........asta se poate face usor din softul dvr-ului prin selectarea pe fiecare camera a spatiului inregistrat(vizualizarea si inregistrarea/stocarea sunt lucruri diferite si poti selecta pe camera o anumita parte din tot campul vizual care sa si fie inregistrata/stocata))

pt restul puteti sa va filmati linistiti locurile de parcare...bineinteles cu toti pasii de la semnalizare prin afis asupra prezentei camerelor, ideal sa aveti instalarea cu o firma autorizata.....si poate sa reclame unde doreste dupa aia