Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorari de intarziere la impozitul pe dividende ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorari de intarziere la impozitul pe dividende d100/07.2024

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se calculeaza majorari de intarziere la impozitul pe dividende d100/07.2024 ,de la data de 27.05.2024 si pana la 25.08.2024, in cazul in care dividendele au fost distribuite si platite in luna Iulie , dar declaratia unica a fost transmisa din data de 27.05.2024 . Va multumesc anticipat pentru raspuns.
george-neagu, moderator
Nu are legătură declaratia 100 în care trebuie firma sa declare și plătească pana pe 25 august impozitul pe dividende platit in luna iulie, cu declaratia unica depusa de persoana fizica pentru cazul în care trebuie sa plătească cass, care încasează acel venit sub forma de dividende.
Deci aveți timp pana pe 25 august și nu e cazul de penalitati.
george-neagu, moderator