avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu Sunt in activitate la o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu Sunt in activitate la o institutie de ...

Cumul pensie cu salariu
Sunt in activitate la o institutie de stat, am o vechime in munca de 36 ani din care 2 ani in grupa a 2-a. Varsta standard de pensionare va fi in data de 24.02.2025. (62 de ani si 4 luni). Cu reducerea de 8 luni pt grupa as fi putut depune dosarul de pensionare pt. limita de varsta in data de 24.06.2024, însă nu l am depus pt. ca nu stiu cum este procedura pt a cumula cele 2 venituri. Dacă solicit printr-o cerere (către conducerea inst.) continuarea activitatii (cf. Codul Muncii) si apoi depun dosarul pana la 1 sept., pot cumula pensia cu salariu? Sau trebuie sa lucrez pana in februarie 2025 cand indeplinesc varsta standard? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:50, 1 August 2024
Puteti cumula pensia cu salariul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu salariu (companie privata) b26ddg b26ddg Buna ziua, am 59 ani si 4 luni si incepand cu 27 mai 2020 indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita varsta, luand in considerare cei 8 ani de lucru ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa ii de munca avramcrai avramcrai nascuta in sept.1962, angajata din 1991, ani lucrati in gr 2 de munca 9 ani si 6 luni. Cf. Legii unitare a pensiilor, pot iesi la pensie la varsta de 62,4 ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta si pensionare anticipata daniela57 daniela57 Buna seara, am o intrebare pentru mama mea, nascuta in 18 sept 1957, are 33 de ani de munca, dintre care intre 16/10/1974 si 31/12/1989 in grupa II ( 15 ani ... (vezi toată discuția)