Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu Sunt in activitate la o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu Sunt in activitate la o institutie de ...

Cumul pensie cu salariu
Sunt in activitate la o institutie de stat, am o vechime in munca de 36 ani din care 2 ani in grupa a 2-a. Varsta standard de pensionare va fi in data de 24.02.2025. (62 de ani si 4 luni). Cu reducerea de 8 luni pt grupa as fi putut depune dosarul de pensionare pt. limita de varsta in data de 24.06.2024, însă nu l am depus pt. ca nu stiu cum este procedura pt a cumula cele 2 venituri. Dacă solicit printr-o cerere (către conducerea inst.) continuarea activitatii (cf. Codul Muncii) si apoi depun dosarul pana la 1 sept., pot cumula pensia cu salariu? Sau trebuie sa lucrez pana in februarie 2025 cand indeplinesc varsta standard? Va mulțumesc
Puteti cumula pensia cu salariul .