avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa II de munca

nascuta in sept.1962, angajata din 1991, ani lucrati in gr 2 de munca 9 ani si 6 luni.

Cf. Legii unitare a pensiilor, pot iesi la pensie la varsta de 62,4 ani, cu un stagiu de 32,10 ani.
Datorita grupei mi se va reduce varsta la 60,8 ani (am consultat tabelul) concomitent cu acceptarea unui stagiu complet de cotizare de 30,7 (la 1 an grupa 2 se adauga 3 luni)?

Ce presupune in cazul meu o pensionare anticipata? ( se scad 5 ani din 60,8 cu stagiu complet de 30,7 ani?)

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: avramcrai , utilizator 10:48, 17 Iunie 2011
Reveniti cu stagiile lucrate de dumneavoastra.
Daca ati fost angajata in 1991, nu puteti avea decat maxim 20 de ani de veghime care sunt insuficienti pentru a beneficia de reduceri pentru grupa de munca sau de pensiile anticipate.
avramcrai a scris:
Datorita grupei mi se va reduce varsta la 60,8 ani (am consultat tabelul) concomitent cu acceptarea unui stagiu complet de cotizare de 30,7 (la 1 an grupa 2 se adauga 3 luni)?

Daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 10 luni, varsta standard de pensionare de 62 de ani si 4 luni se va reduce cu 1 ani si 6 luni, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca se adauga stagiului realizat o perioada suplimentara de 3 luni. Perioada suplimentara nu are legatura cu reducerea varstei standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

avramcrai a scris:
Ce presupune in cazul meu o pensionare anticipata? ( se scad 5 ani din 60,8 cu stagiu complet de 30,7 ani?)

Veti putea beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand veti indeplini, cumulativ, urmatoarele conditii:
-veti realiza stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 10 luni, nu de 30 de ani si 7 luni;
-veti implini varsta de 57 de ani si 4 luni. Cei 5 ani se scad din varsta standard de pensionare de 62 de ani si 4 luni.

Daca mai aveti intrebari, va rog sa le postati in acest topic, folosind butonul "raspunde".
Multumesc mult pentru profesionalismul dvs., m-am lamurit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie? nstan nstan solicit raspuns de la d-na Gabriela Pintea... ...nascut iulie 1953,lucrat 15ani si 9luni in gr.I(1972-1989)si 4ani si 9luni in con- ditii normale(la ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata violeta panduru violeta panduru Ma numesc Violeta sunt din Lugoj,m-am nascut in 16.031956, am lucrat in grupa 2-a de munca 22 ani si11 luni , iar in grupa 3 de munca 6 ani si 2 luni. Am ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)