Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am fost amendat de poliția locală pentru că nu am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am fost amendat de poliția locală pentru că nu am avut pus ...

Am fost amendat de poliția locală pentru că nu am avut pus siglă cu nr.de apartament ,și numele pe ușă.
Este legal? Sunt obligat să am pus asa ceva pe ușa apartamentului?
Nu e vorba de numar pus pe usa, la bloc, in acel HCL. Si e un singur caz, cu numar pe apartament, in casa colectiva.

Art.4. Amplasarea plăcuțelor cu numărul administrativ se va face astfel:
– în cazul caselor individuale/cuplate și în cazul locuințelor din casele colective – dimensiunile maxime ale plăcuței vor fi de 20×20 cm, iar amplasarea, de regulă, în dreapta intrării principale, la o înălțime convenabilă: 1,8 – 2 metri de la nivelul trotuarului;
în cazul blocurilor de locuințedeasupra intrării principale, la fiecare scară, conform anexei;
– în cazul parcelelor fără costrucții – pe unul dintre stâlpii împrejmuirii de la frontul străzii;
– în cazul apartamentelor, într-o casă colectivă, numărul apartamentului va fi amplasat pe intrarea principală în apartament.

La bloc se trece identificatorul scarii, A de exemplu, si apartamentele de X la Y, de exemplu : 1-20, scrie in anexa.
latka, utilizator
Am fost agresat la locul de munca de un coleg, am depus plângere penala cu certificat medico legal la dosar plus declarația unui martor . Ce masuri o sa se ia în acest caz?
@Vepre
Vedeti ca ati gresit sectiunea si subiectul. Asta pina observa vreun moderator.