Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 79(7) sau art 55 (b)?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 79(7) sau art 55 (b)?

Buna ziua. Am o salariata ce si-a facut cererea de demisie fara preaviz pe data de 05.02.2010, dar incepand cu data de 29.03.2010, timp in care va preda lucrarea unei alte persoane. Pe cererea ei d-l director nu a scris faptul ca ar renunta firma la prezvizul salariatei, ci a convocat Consiliul de Administratie. In urma sedintei CA s-a emis o decizie conform careia conducerea a luat la cunostinta cerere de demisie si ca se renunta la preaviz.
Intrebarea mea este: la inchiderea cartii de munca a salariatei ce articol voi trece pe carnet? Art 79(7) sau 55(b)? In adresa catre ITM ce i-au in considerare? Cererea salariatei sau decizia CA? Aceste acte le voi depune in termen de 5 zile incepand cu data de 29.03.2010?
Va multumesc anticipat.
Incetarea c.i.m are loc in baza art.79 alin.7 C.mun.