Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Tatăl meu a decedat recent. La momentul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Tatăl meu a decedat recent. La momentul decesului ...

Buna ziua. Tatăl meu a decedat recent. La momentul decesului avea aproape 3000 lei pensie brută. Mama are o pensie de 1100 la care se adaugă compensarea pt a ajunge la 35 la suta din salariul minim . Tatăl meu urma să beneficieze de o recalculare din 01.09. Care ar fi cea mai buna opțiune pentru mama mea? Are rost să așteptăm recalcularea și apoi să depună o cerere pt pensia de urmaș? Sau sunt și alte variante? Mulțumesc!
In opinia mea , ar fi bine ca mama dvs. sa astepte decizia de pensie recalculata , asa va sti exact ce valoare va avea pensia proprie . Imediat dupa , dar nu mai devreme de 01.09.2024 , sa faca cerere de pensie de urmas si sa solicite sa i se acorde cea mai avantajoasa dintre cele doua ( cea proprie sau cea de urmas ) . Urmare a cererii , se va recalcula si punctajul de pensie al tatalui pe prevederile noii legi , iar mama va avea dreptul la jumatate din acel punctaj . PS. Foarte probabil , cea mai avantajoasa va fi cea de urmas .