Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziuA as dori sa intru in romania cu fetita mea de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziuA as dori sa intru in romania cu fetita mea de 4 ani ...

Buna ziuA as dori sa intru in romania cu fetita mea de 4 ani am doar pasaportul fetitei. Ca sa intru in tara am nevoie de procura de la tatal fetitei
Nu. Va trebuie acordul tatalui ca să iesiti din tara daca nu aveti domiciliu în acte în afara tarii.
Teoretic, va puteți întoarce cu copilul în România și fără acordul tatălui.
În realitate insa, dacă sunt certuri și doriți sa va separați de tata iar întoarcerea în România este de fapt o relocare definitiva a copilului în tara, schimbandu-i grădiniță, domiciliul etc, fără acordul tatălui, atunci acesta va poate depune plângere pentru răpire internațională de minori.
Dacă insa va deplasați pentru o scurta vacanta și va întoarceți cu copilul în străinătate pana la începerea anului educational preșcolar, atunci nu trebuie sa va faceți griji pentru ca puteți călători fără acordul sau.
În funcție de situația dvs, va recomand sa apelați la um avocat pentru o consultanta.
Avocat Neagu Elena, Avocat