Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face angajații în cazul în care șefii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face angajații în cazul în care șefii strigă și ...

Ce pot face angajații în cazul în care șefii strigă și le vorbesc urât, reproșând că nu merg vânzările și în unele cazuri sunt ținuți peste program fără a fi plătiți?
Mulțumesc!
1. Conduita ostilă sau neadecvată constituie hărțuire morală la locul de muncă și se sancționează disciplinar, contravențional sau penal, după caz.

Puteti sesiza :
- Consiliul Național privind Combaterea Discriminării
- instanța de judecată.
[ link extern ]

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.... de exemplu, neincheierea unui .ci.m.,etc.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic